Banke u BiH ostvarile 60 miliona eura profita

Bez autora
Jun 16 2013

Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić rekao je da su banke u BiH u 2012. godini ostvarile profit od 60 miliona eura. Rast štednje građana u prošloj godini u BiH je osam odsto, a ukupna štednja 3,5 milijardi eura. U BiH ima 28 banaka, a većina od njih je u privatnom i inostranom vlasništvu. Likvidne su, ali glavne bankarske odluke donose se u Milanu, Beču i Ljubljani. U prošloj godini banke u BiH dale su kredite u iznosu 7,5 milijardi eura, te su većinu tih kredita uzele privatne firme i preduzetnici, a manje građani. Narodna banka sada radi na zaštiti klijenata, jer je došlo vrijeme da klijent bude u centru pažnje.

Banke u BiH ostvarile 60 miliona eura profitaGuverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić rekao je da su banke u BiH u 2012. godini ostvarile profit od 60 miliona eura.

Kozarić je na Samitu ministara i guvernera „Finansijska budućnost regiona“ u Budvi saopštio da je rast štednje građana u prošloj godini u BiH osam odsto, a da je ukupna štednja 3,5 milijardi eura.

„U BiH ima 28 banaka, a većina od njih je u privatnom i inostranom vlasništvu. Likvidne su, ali glavne bankarske odluke donose se u Milanu, Beču i Ljubljani“, rekao je Kozarić.

On je naveo podatak da su u prošloj godini banke u BiH dale kredite u iznosu 7,5 milijardi eura, te da su „većinu tih kredita uzele privatne firme i preduzetnici, a manje građani“.

Kozarić je rekao danas da ova banka sada radi na zaštiti klijenata, jer je došlo vrijeme da klijent bude u centru pažnje.

Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković istakla je da su mjere koje je Narodna banka sprovodila prije krize u velikoj mjeri pomogle da se očuva stabilnost bankarskog sistema.

„Tu stabilnost garantuje visoka kapitalna baza banaka i visoki nivoi rezervi za potencijalne gubitke koji su stvoreni zahvaljujući tim mjerama. Da građani imaju povjerenje u bankarski sistem govori i visina domaće štednje, koja je danas gotovo četiri milijarde eura veća u odnosu na vrijeme prije krize“, navela je Tabakovićeva, prenose Vijesti.ba.

Ona je najavila da će Narodna banka Srbije u narednom periodu spriječiti snažnije osilacije deviznog kursa koje bi mogle negativno uticati na cjenovnu i fiskalnu stabilnost.

„Zbog toga, čvrsto vjerujem da će Narodna banka doprinijeti rješavanju najvećih izazova u vođenju monetarne politike: usidravanju inflacionih očekivanja, smanjenju stepena prenosa od kursa na cijene i stepena euroizacije“, rekla je Tabakovićeva.

Guverner Centralne banke Crne Gore Milojica Dakić ocijenio je da je bankarski sistem jedan od sektora koji je najteže pogodila globalna finansijska kriza.

„Danas su bankarski sistem zemalja regiona relativno stabilni, ali se nisu potpuno oporavili od posljedica globalne finansijske krize. U njihovim bilansnim sistemima i dalje postoji dosta ranjivosti“, istakao je Dakić.

On smatra, imajući u vidu tekući nivo solventnosti banaka, visok nivo likvidnosti i mjere koje preuzimaju centralne banke zemalja regiona, da će bankarski sistem sačuvati stabilnost.

Dakić je ocijenio da bankarski sistemi zemalja regiona „imaju dosta sličnosti i dijele većinu zajedničkih problema“.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik